İngilizce Dersleri

Ders İçeriği

Özel Denizatı Anadolu Lisesi’nde İngilizce dersleri dilin yaşayan bir olgu olduğu gerçeğini benimseyen bir anlayışla yapılmaktadır. Dolayısıyla yabancı dil eğitimimizi çağdaş yaşamın gerekleri doğrultusunda planlamaktayız. Dersliklerimizi dil eğitiminde kullanılması gereken ve öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak bir şekilde teknolojik alt yapı ile her yıl yenilemekteyiz.

Eğitimimizde kullandığımız ders materyallerimizi ‘Avrupa Yabancı Diller Ortak Çerçevesi’ (Common European Framework; CEFR) standartlarında hazırlanmış yayınevlerinden temin etmekteyiz. Böylelikle amacımız öğrencilerimizin dünya standartlarında dil eğitimi almalarını sağlamaktır. Tüm bu eğitimlerin sonucunda öğrencilerimizin dil düzeylerinin dünya standartlarında ne ölçüde gelişim gösterdiğini gözlemlemek amacıyla Cambridge ESOL sınav merkezinin yaptığı ölçme ve değerlendirme sınavları ile öğrencilerimizin dil yeterliliklerini de takip etmekteyiz.

Lisemiz deneyimli eğitmen kadrosu ile her yıl eğitim ve öğretim metotlarını öğrencilerinin ihtiyaçları doğrultusunda yenilemektedir. Amacımız dünya dili olan İngilizcenin lise öğrencilerimizin tamamı tarafından en doğru ve etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır.

Bu amaç doğrultusunda öğrencilerimiz akademik yılın başında ‘Seviye Belirleme Sınavına’ tabi tutulur. Buradan çıkan sonuçlara göre İngilizce derslerinde 9. ve 10. Sınıflarda B1-B2 seviyelerine ayrılırlar ve dil eğitimlerini ona göre alırlar. 11. Sınıflarda ise öğrencilerimizin ihtiyaçlarına göre B2 veya C1 olarak ders içeriğini Cambridge ESOL Sınavlarından IELTS veya TOEFL Sınavlarına göre tasarlamaktayız.

Hedefimiz

Özel Denizatı Anadolu Lisesi öğrencilerimizin 9.10.ve 11. Sınıflarında İngilizcelerini pratik etmeleri, öğrendikleri dilin kültürünü yaşayarak hayat tecrübesi edinmelerini sağlamak amacıyla her yıl İngiltere’nin Cambridge bölgesinde bulunan en köklü dil okulu “Studio Cambridge’te” 3 hafta boyunca toplamda 72 saatlik yoğunlaştırılmış İngilizce dil eğitimi almaktadırlar. Okulumuz tarafından tüm masraflarının karşılandığı bu mükemmel imkân doğrultusunda lise öğrencilerimiz yalnızca İngilizce dil eğitimi almakla kalmayıp tamamı İngiliz ailelerden oluşan deneyimli ailelerin yanında kalarak, İngiliz kültürünü yaşayarak öğrenme fırsatını da edinmiş olurlar.

Tüm bunlara ilave olarak Anadolu Lisesi öğrencilerimiz Yabancı Diller Bölümü İngilizce birimimize bağlı olarak MUN (Model Birleşmiş Milletler) Kulüp faaliyetlerini de yürüterek dünya dili olan İngilizceyi Birleşmiş Milletler düzeyinde yapılmakta olan müzakereler, münazaralar ve toplantılarda konuşulan ortak dili öğrenme ve pratik etme fırsatı bulurlar. Öğrencilerimiz 2013 yılından beri MUN Kulübü bünyesinde yurt içi ve yurt dışında düzenlenen konferanslara katılarak birçok dünya sorununa çözüm üretmiş ve farklı arenalarda Türk gençliğini temsil etme fırsatını da elde etmişlerdir.

MUN Kulübümüz 2015 yılından beri DENMUN Konferanslarını düzenleyerek her yıl ülke içinden ve ülke dışından yaklaşık 300 öğrenciyi başarı ile ağırlamıştır.

Tüm bu faaliyetler göz önünde bulundurulduğunda dünya dili olan İngilizce’yi yalnızca ülkemiz sınırları içerisinde yapmış olduğumuz faaliyetlerle değil İngilizcenin anavatanında öğrencilerimize aldırmış olduğumuz dil eğitimi sayesinde dilin yaşayan bir olgu olduğu bilincini benimsemenin gururunu yaşamaktayız.