Türk Dili ve Edebiyatı Amacı

Denizatı Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü olarak, başarının  temelinde etkin okuma, dinleme ve yazma becerilerinin bulunduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda amacımız, öğrencilerimizin kendilerini yazılı ve sözlü olarak en iyi biçimde ifade etmelerini sağlamaktır. Sınıf içinde ve dışında gerçekleştirdiğimiz tüm etkinliklerde dili tüm incelikleriyle kavratmak, Türk ve Dünya edebiyatının seçkin örneklerinden -müfredat doğrultusunda-metin çalışmaları yapmak önceliğimizdir. Öğrencilerimizin yaptığımız çalışmalar sonucunda eleştiren, sorgulayan, donanımlı bireyler olarak yetişmesini hedeflemekteyiz.

 

DERSİN İŞLENİŞİ:

   Okuma alışkanlığı kazanamamış bir bireyin çağdaş yaşam koşullarında üretken, düşünmeyi bilen ve bunu ifade edebilen, diline ve kültürüne hakim sorumlu bir vatandaş olması mümkün olabilir mi? Bölüm olarak  cevabını aradığımız bu temel soruya  edebiyatın aydınlık ve yaratıcı yönüyle cevap verebileceğine inanıyoruz. Bu anlayışla, Türk ve dünya edebiyatının seçkin örneklerini ders içinde eleştirel yöntemlerle inceliyoruz. İncelemelerimizi ise, dönem içinde öğrencilerle birlikte seçtiğimiz kitaplardan oluşan bir listeye bağlı kalarak gerçekleştirmekteyiz.

9.10. ve 11. sınıflarda, derslerimizi Türk ve Dünya edebiyatından seçtiğimiz nitelikli metinler üzerinde araştırma-inceleme, yorum yapma ve çeşitli düşünme teknikleri (analitik, yapısal..) kullanarak işlemekteyiz. Bunun yanında öğrencilerimizin eksikliklerini tamamlayan, yanlışlarını düzeltmeyi amaçlayan denetleyici yöntemler uygulamakta veya bu tür durumları gidermek için ek çalışmalar (haftalık ve günlük ödevler, hafta içi veya hafta sonu düzenlenen tamamlayıcı çalışmalar.) düzenlemekteyiz .

  1. sınıf öğrencilerinin sınav döneminde olduğu göz önünde bulundurarak ders içeriklerini YGS-LYS çalışmalarıyla zenginleştirmekteyiz. Konulara yönelik yaprak test, ders içi tarama sınavları, soru bankalarından yaptığımız ödevlendirmeleri ve özgün sorularla hazırlanan deneme sınavlarını bu hazırlıkların temel materyalleri olarak kullanmaktayız.