Özel Denizatı Anadolu Lisesi Öğrencileri W.v. Goethe „Faust“ Kitabını Okudu ve Tiyatro Oyununu İzledi

Öğrencilerimiz, Almanca dersinde W.v. Goethe tarafından yazılan “Faust” eserini okuyup farklı bakış açılarıyla yorumladıktan sonra,  16 Mart 2019 Cumartesi günü Moda Sahnesi’nde tiyatro oyununu izledi. Beykent ve Bahçeşehir üniversitesinde güzel sanatlar bölümünde doçent olan sayın Uluç Esen, yaklaşık 500 yıl önce anlatılan hikayenin günümüz toplumunu da yansıtarak konuyu ele aldı.

Uluç Bey’in düşüncesine göre:

“Faust’un hikâyesi hem gizemlerle dolu hem de bir o kadar dünyevidir. Evrenin bütün bilgisine sahip olmaya çalışan bir entelektüelin bu uğurda Şeytanla karanlık bir anlaşmaya varmasını anlatır. Bu çekici ama aynı zamanda karanlık öyküyü mizahi ve eleştirel tınılarla anlatmayı tercih ettim. Unutulmuş bir geleneksel form olan Meddah formunu çıkış noktası olarak alıp, çağdaş bir Meddah anlatısı yapmanın derdine de düştüm”.

Uluç Bey’in sahne performansından sonra öğrencilerimize vakit ayırıp söyleşi yapması eserinin daha derin tartışabilmesini sağladı. Kariyer günlerinde de ziyaret etmeyi düşünen Doç. Dr. Uluç Bey’e ve konuya ilgi duyan öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.